Hos oss — June 10, 2010 by Martin Thörnkvist
Här delar vi med oss av guldkornen ur omvärldsbevakningen vi hittar i jobbet med Media Evolution. Den här veckan har vi plockat upp en bok, en forskningsrapport och två Newsmill-artiklar som rekommenderades och skapade under gårdagens Moving Images-konferens.
Dags att släppa in det virtuella molnet i klassrummet och SVT: Allt vårt är ditt
PM Nilsson från Newsmill satt i publiken och sökte efter relevanta ämnen att plocka upp till dagens debattartiklar. Det mynnade ut i två artiklar. (1) Prisbelönta läraren Anna Karlsson skriver om att “det är dags att släppa in det virtuella molnet i klassrummet” för att bredda inflödet av information och fascilitera diskussionen kring den. (2) Joakim Jardenberg följer upp konferensens tävlingsmoment och berömmer SVT-lagets idéer kring att allt deras är vårt.
Authenticity: What Consumers Really Want
I talet om hur våra liv blir spel och hur våra vardagsgöromål ger poäng hann Jesse Schell med att ge ett boktips. “Authenticity” handlar om vikten av att vinna konsumenters hjärta och hjärna genom att vara äkta för att få dem att öppna sina plånböcker.
Living and Learning with New Media
I diskussionen om lärande och framtidens utbildning tipsade Malmö högskolas vice rektor Eva Engqvist om forsknings rapporten “Living and Learning with New Media”. Det är en etnografisk studie om hur unga människors vanor i medielandskapet ser ut.
Shane Murray — June 10, 2010 | 12:14 pm
Authenticity is a Fantastic book!
Their earlier work, “The Experience Economy” is a great compliment. We are just starting to see their ideas emerge in the marketplace and we have decades to go to fully reach the true potential of Gilmore and Pine’s philosophies.
Exciting times!